Jak zatroszczyć się o stopy?

on Jan 4, 2023
Nazwa podologia pochodzi z greki: logos-nauka, podos-stopa. Jest to sfera medycyny absorbująca się badaniem wad, zdeformowań oraz zaburzeń funkcji stóp. W Polsce wiedza podologiczna jest jeszcze mało rozpowszechniona.

szczupła sylwetka
Author: Butz.2013

W niektórych krajach Europy Zachodniej, podologia zaliczana jest już do profesjonalnych profesji medycznych. Podolog samodzielnie bada zmiany chorobowe na stopach oraz wykonuje właściwe zabiegi, czy zwraca pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Podolog Bytom wspiera swą pracą lekarzy dermatologów, medyków ortopedów, doktorów rodzinnych, przede wszystkim ściśle kooperuje z lekarzami diabetologami. Podolog przygotowany jest do kompetentnej obsługi chorych z grup ryzyka, takich jak cukrzycy, chorzy na hemofilię, czy reumatycy. Wywiad jak też badanie podologiczne umożliwiają wczesne rozpoznanie zagrożeń oraz skierowanie pacjenta do stosownego medyka specjalisty, co zwiększa możliwość zatrzymania dalszych patologicznych zmian, nie jedynie w obrębie stopy. Podolog jest doświadczoną osobą, jaka dopomoże osobie chorej w dokładnym realizowaniu zaordynowań lekarza tyczących się specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Jeśli idzie o gabinet (masaż orientalny Katowice) podologiczny Tarnowskie Góry, (wiecej o gabinecie podologicznym w Tarnowskich Górach) badanie w tym miejscu powinien zrealizować każdy, ponieważ częstokroć nie uświadamiamy sobie, iż niedogodności jakie czujemy są spowodowane uszkodzeniami stóp. Właśnie na stopach odnajdują się receptory organów całego ciała stąd tak ważna będzie troska o ich zdrowie. Wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od dokonania wywiadu na temat stanu trybu życia.

Następnie stopy poddawane są szczegółowym oględzinom, w umotywowanych przypadkach (np. moczówka cukrowa) przeprowadzane będą badania specjalistyczne. Po postawieniu diagnozy podolog planuje terapię a także dobiera odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej.