You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Refundacja zapłodnienia pozaustrojowego – o czym dobrze pamiętać

on Mar 28, 2023
Wiele par z niecierpliwością czeka na przyjście na świat swego dziecka. Niestety, czasem różnorodne czynniki sprawiają że poczęcie albo utrzymywanie go w łonie matki kończy się brakiem powodzenia. Rodzajów terapii niepłodności jest w dzisiejszych czasach wiele, lecz każda jest przeznaczona do zwalczania innych przyczyn – dlatego w razie takich zaburzeń, jak niedrożne jajowody, niewielka ilość plemników lub sytuacji kiedy czas nagli, wskazane jest zapładnianie in vitro, dzięki któremu wiele par od lat posiada własne dzieci.

Chociaż nie jest to metoda leczenia tania, odznacza się znaczną skutecznością w rozmaitych sytuacjach, kiedy zwykłe leczenie zawodzi. Teraz można starać się o jej refundację – współcześnie refundacja in vitro jest w Polsce jak najmocniej możliwa.

In vitro
Author: David Santaolalla
Source: http://www.flickr.com
Na leczenie in vitro składa się kilka zabiegów, w zależności od konkretnego wariantu leczenia. Do jednej z metod należy docytoplazmatyczne podanie plemnika, które opiera się na wprowadzeniu pojedynczego plemnika do komórki jajowej – jest ona stosowana w razie pojawienia się takich problemów, jak na przykład nadmiernie mała ilość plemników. Druga metoda to IMSI, podczas jakiej selekcjonuje się plemniki przez zapłodnieniem. Z kolei in vitro IVF – ET to metoda, podczas której tworzy się parę zarodków poprzez zmieszanie właściwej liczby gamet w warunkach podobnych do ludzkiego organizmu. Rozmaitych sposobów in vitro jest współcześnie niebywale sporo i można je nieraz bez problemu dostosować również do poglądów etycznych.

Refundacja in vitro jest osiągalna po spełnieniu paru warunków: pacjenci muszą spełniać wymogi , które uprawniają do korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia oraz mieć odroczoną płodność z powodu wystąpienia nowotworu, nieskutecznych prób leczenia jednego z partnerów przez sprecyzowany w programie okres lub mieć potwierdzoną trwałą niepłodność (czytaj więcej). Ponadto koniecznie należy przyjść na umówione wizyty kontrolne , a także nie posiadać kryteriów wykluczenia – refundacja in vitro przez państwo nie jest możliwa przykładowo w przypadku braku macicy lub brak szansy na pobrania komórek jajowych, ponieważ uniemożliwia to leczenie.

W dwudziestym pierwszym wieku podczas ciąży bez wątpienia warto wykonywać badania prenatalne NFZ – dzięki temu można się dowiedzieć, czy embrion rozwija się w prawidłowy sposób. Sporo chorób, w tym schorzeń płuc można leczyć (polecamy stomatologia estetyczna kraków) przed narodzeniem – przydatna jest wówczas jednak odpowiednia wiedza. Badania prenatalne () są bardzo efektywne i dlatego też pozwalają również rodzicom na uzyskanie spokoju , jak również możliwego przygotowania się w przypadku zdiagnozowania choroby.

Nie trzeba się obawiać ryzyka poronienia podczas ich przeprowadzania – początkowo wykonuje się jedynie zupełnie bezpieczne metody. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tego rodzaju badania, kiedy lekarz sądzi że są pewne wskazania medyczne do ich wykonania – na przykład gdy kobieta ukończyła 35 lat lub w razie występowania schorzeń genetycznych w rodzinie jej albo partnera.