You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Podstawowe informacje o nieniszczących badaniach, na jakich zasadach działają badania ultradźwiękami

on Sep 3, 2023
Bezpieczeństwo i niezawodność rozmaitych konstrukcji, maszyn i urządzeń są obecnie niezwykle wysoko stawiane. Z tego też powodu zachodzi niekiedy potrzeba szczegółowego zbadania, jaki stan prezentują dane elementy, czy nie będą się w nich pojawiać na nich różnorodne uszkodzenia i defekty. Część z nich będzie można wykryć nawet po szybkim przeglądzie, jednak wiele będzie takich, że są niezauważalne, ponieważ są na przykład ukryte pod lakierem.

sprzęt do badań
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Dodatkowo przy pracujących maszynach dodatkowym problemem jest to, że takie badania nie powinny niczego uszkodzić.

Nie ociągaj się! Jeżeli interesuje Cię nasz tekst, to kolejny ciekawy artykuł (https://harmoniasmakow.pl/sosy-azjatyckie) znajdziesz w podanym linku. Zostaw nam własny opis - będzie nam niezwykle przyjemnie.

Dlatego też coraz bardziej popularne w niejednej branży stają się badania nieniszczące, wykorzystujące różne techniki, w żaden sposób nie zmieniające elementów, które się bada. Możliwości takich badań cały czas się zwiększają, także dlatego, że urządzenia pomiarowe są coraz bardziej dokładne i nowoczesne. Badania nieniszczące wykorzystują coraz częściej zjawiska magnetyczne, jeśli chodzi o nie można ich używać tylko do elementów metalowych, a także promieniowanie i ultradźwięki.



Badania ultradźwiękowe wykorzystują odpowiedniej długości fale, które są wprowadzone do kontrolowanego obiektu za pomocą specjalnego urządzenia. Zależnie od typu badanego materiału fale te mogą mieć różną długość, przykładowo dla stali i jej stopów jest to przedział 0,5-25 MHz. W czasie badań ultradźwiękowa fala zostaje wprowadzona do materiału za pomocą głowicy w postaci krótkiego impulsu. System detektora wychwytuje sygnał który wychodzi z badanego elementu i go analizuje.

Wszelkie zaburzenia materiału będą powodować zmianę sygnału, i jego prawidłowa interpretacja pozwoli na wykrycie danego uszkodzenia. Metoda ta szczególnie będzie się sprawdzać przy wykrywaniu nieciągłości materiału, przykładowo różnych wżerów lub pęknięć. Urządzenia stosujące tę metodę są oferowane w rozmaitych konfiguracjach. Na rynku spotkać można nieduże, przenośne detektory, pozwalające na pracę w terenie, jak również zaawansowane urządzenia do stosowania w zaawansowanych laboratoriach badawczych.