Podologia – czym się trudni?

on May 12, 2023
Podologia to względnie młoda sfera leczenia koncentrująca się na ocenie, kuracji a także pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmują się tak stopami zdrowymi, jak i "chorymi" oraz zagrożonymi rozwojem jakiejś patologii np. zespołu stopy diabetycznej, innymi słowy powikłania cukrzycy.

obiad
Author: Trubble

szyja
Author: Barn Images

Podologia nie jest specjalizacją lekarską. O jej wyodrębnienie walczyli pedicurzyści, jacy byli zatrwożeni okolicznościami w jakich realizowane są zabiegi na stopach w kosmetycznych gabinetach. Zaniepokojeni następstwami takiego postępowania między innymi wrastające paznokcie, zakażenia jak też amputacje, zadecydowali świadczyć własne usługi na w wyższym stopniu fachowym poziomie. Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla ludzi mających ograniczenia ruchowe, jakim trudno będzie osobiście zadbać o higienę stóp (jednostki z niepełnosprawnością ruchową, unieruchomione, ludzie otyli, ). Zalecane są też chorym na reumatoidalne zapalenie stawów oraz nadpotliwością stóp. Podolog podolog tarnowskie góry Tarnowskie Góry (podologmarcinkowska.pl) zajmie się również pacjentami z wrodzonymi zniekształceniami stóp (na przykład haluksy), defektami skóry stóp (odciski, kurzajki) a także grzybiczym zakażeniem paznokci, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, bądź finalnie wrastającymi paznokciami. Oprócz tego konsultacje podologiczne rekomendowane są sportowcom przykładowo biegaczom.

Balonoplastyka zatok
Author: Dreamstime
Source: Dreamstime

Do przykładowych zabiegów podologicznych kategoryzuje się na przykład specjalny pedikiur dla chorych na cukrzycę, skracanie płytki paznokciowej, usunięcie odcisków, etc.

Podolog Zabrze nie jest jeszcze bardzo popularny, jednakże jest to nadzwyczaj korzystna dziedzina medycyny. Albowiem z uwagi na liczbę amputacji z przyczyny zespołu stopy cukrzycowej istnieje duża potrzeba edukacji z zakresu zdrowia oraz pielęgnacji stóp w szczególności w populacji cukrzyków.