You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Lampa do światłoterapii, nie tylko na sezonowe zaburzenia nastroju

on Sep 3, 2023
Zauważasz u siebie zmniejszenie aktywności, kłopoty ze skupieniem się oraz porannym wstawaniem? Czujesz ciągły niepokój, cierpisz na regularną bezsenność? Nie obwiniaj się, gdyż to wina klimatu w którym żyjemy. A dokładniej zbyt małej ilości słońca.
światłoterapia
Author: gωen
Source: http://www.flickr.com
Niedobór światła słonecznego docierającego do naszych oczu potrafi być nawet najważniejszym powodem powstawania depresji. Światło wpływa na sposób działania wielu struktur mózgowych, na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania tzw. choroby afektywnej sezonowej jest deficyt światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia (z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych). Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia.

Na czym polega zabieg naświetlania? Naświetlanie lampą do fototerapii jest bardzo wygodne gdyż można jej używać w zaciszu domowym. Duże znaczenie ma odległość, w jakiej lampa do światłoterapii znajduje się od jej użytkownika - skuteczne lampy do światłoterapii. Taka informacja powinna być widoczna się na opakowaniu lub w instrukcji obsługi lampy. Pacjent zajmuje pozycję przed lampą w odległości około pół metra i ogląda telewizję, rozmawia przez telefon lub używa komputera, co pewien czas patrząc na światło.

Pragniesz zobaczyć inne podobne pomocne porady? Jeżeli tak, to zobacz tutaj poradnia małżeńska wrocław, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Fototerapia jest skuteczna w 80 procentach schorzeń i szybko przynosi zamierzone rezultaty. Już po paru dniach naświetlania odczuwa się przypływ sił witalnych i poprawę nastroju, zmniejsza się również senność i stabilizuje się apetyt.



Światło może ukoić, reguluje wewnętrzne rytmy biologiczne człowieka. Trzeba jedynie posiadać wiedzę jaka barwę wybrać przy danej dolegliwości, ponieważ każda tkanka inaczej reaguje na kolor. Kolorem niebieskim – poprawimy koncentrację, czerwonym - dodamy sobie energii i wzmocnimy organizm. Żółty „zastąpi” nam słońce: ożywi umysł i korzystnie wpłynie na układ nerwowy.