Katarakta - jak leczyć zmętnienie soczewki?

on Jun 21, 2023
Jeśli miewasz olśnienia w świetle dziennym, natomiast lepiej widzisz w pochmurne dni jak też o zmroku, podejrzewać możesz u siebie zaćmę.

W dużej mierze utrudnia ona zwyczajne działanie.

posiłki
Author: anokarina

Katarakty możemy się pozbyć, zamieniając operacyjnie własną soczewkę w oku na soczewkę sztuczną. Jeśliby soczewka nie była przezroczysta, można by ją było zobaczyć przez źrenicę - krągły otwór w kolorowej tęczówce oka. Jeśli oglądamy ją pod mikroskopem, spostrzegamy, iż jest stworzona z koncentrycznych kół. Dzięki swej budowie może skupiać promienie światła na siatkówce, a od tego zależy, czy spostrzegamy ostro przedmioty z daleka i z bliska. Jeżeli z soczewką dzieje się cokolwiek niedobrego, np. przy zaćmie zaczyna mętnieć, widzimy coraz gorzej. Jeśli całkowicie zmętnieje - tracimy wzrok.

W jaki sposób wygląda leczenie (warto zobaczyć ofertę na - dobry podolog z gliwic) zaćmy? Kiedy nieodzowna jest operacja zaćmy? Przeprowadzać operację należy od razu, gdy tylko zaćma zacznie komplikować życie. Niegdyś panował pogląd, że zaćma musi "dojrzeć", zatem powinno dojść do kompletnego zmętnienia soczewki, żeby wykonać operację. Aktualnie przeprowadza się ją w każdym stadium rozwoju schorzenia. Zabieg jest nieskomplikowany i trwa 25 minut. Można go przeprowadzić w ambulatoryjnych warunkach - po dwóch godzinach opiekun może zabrać nas do domku - albo w szpitalu, wtenczas jesteśmy tam 1-3 dni. Gdy zaćma tyczy się obu oczu, najpierw operuje się jedno, a po paręnastu dniach drugie.

W usuwaniu zaćmy stosuje się dwie strategie: wewnątrztorebkową oraz zewnątrztorebkową.

Ta pierwsza, już nieomalże historyczna, polega na wyeliminowaniu zmętniałej soczewki razem z torebką, w jakiej się ona znajduje. Współcześnie najczęściej stosuje się metodę zewnątrztorebkową.