Jakimi badaniami zajmuje się okulista i jak może wyglądać pierwsza wizyta u tego typu lekarza?

on Mar 28, 2023
Okulista jest lekarzem, który nie tylko pokazuje jak nosić kontaktowe szkiełka oraz wystawia recepty na okulary.

Okulista również zajmuje się leczeniem chorób oczu i diagnozowaniem ich, a również profilaktyką.

okulistyka Toruń
Author: ime
Source: http://www.sxc.hu

dermatolog
Author: PR Solution

Okulista to lekarz zarówno dzieci jak i dorosłych. Początkową wizytę u tego typu lekarza odbyć muszą już 3 miesięczne maluchy. W czasie tej kontroli specjalista sprawdza ruchomość ocznych gałek u niemowlęcia, bada czy też potomstwo nie zezuje. Ostrość widzenia mierzona jest u kilkuletnich dzieci, które zamiast czytania liter z tablicy, rozpoznają jedynie grafiki. Jako dorośli niezwykle często zapominamy o wizytach u takiego doktora jak okulista oraz odwiedzamy go zazwyczaj tylko wtedy, kiedy zaobserwujemy pogorszenie widzenia u siebie oraz uzyskać chcemy receptę na okulary. Należałoby jednak regularnie odwiedzać okulistę przeważnie, jeżeli siedzimy przed laptopem. Mieć świadomość tego należy, że przykładowo jaskra nie daje żadnych objawów i nie następuje pogorszenie widzenia. Jeżeli nie zostanie wcześnie wykryta powodować może ślepotę. Jeśli interesuje Cię okulistyka Toruń jest miastem, w którym odnajdziesz idealny gabinet (zobacz aparat ortodontyczny cena kraków) okulistyczny.

Wizyta u okulisty wskazana jest, jeżeli dokucza nam pogorszenie ostrości widzenia, częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania, podwójne widzenie oraz częste stany zapalne spojówek oraz powiek. Okulista może leczyć dolegliwości spojówek. Tak jak duża ilość różnych specjalistów, okulista zaczyna badanie od wywiadu z pacjentem. Pyta o odczuwane przypadłości, ogólny stan zdrowia i przyjmowane lekarstwa. Potem za pośrednictwem okulistycznych tablic jest badana ostrość widzenia pacjenta.

Okulista może również zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe oczu oraz określa ustawienie i ruchomość źrenic i gałek ocznych, a także tęczówki oraz dna oka. W przypadku zastrzeżeń są zlecane przez okulistę dodatkowe badania.