Jak otrzymać skierowanie do sanatorium oraz jakie warunki należy spełnić?

on Mar 28, 2023
Gdy chorujemy, staramy się robić wszystko, aby czuć się bardzo dobrze i dojść do pełnego zdrowia. Czasami droga może być trudna, jednak w żadnym wypadku nie można się zniechęcać. W wielu przypadkach niezbędna może być wizyta w sanatorium. Żeby leczyć się tam w ramach NFZ, trzeba spełniać klika warunków niezbędnych do wyjazdu. Jeżeli interesuje nas uzdrowisko Kołobrzeg, powinniśmy podjąć poniższe kroki.
kołobrzeg
Author: zeesenboot
Warto zaznaczyć na początku, że do sanatorium może udać się każda dorosła osoba posiadająca ubezpieczenie oraz dzieci, które skończyły 3 rok życia. To lekarz decyduje, czy musimy wybrać się na tego rodzaju leczenie i to on wypisuje skierowanie. Jeśli uczęszczamy do prywatnego gabinetu i nie ma on podpisanej umowy z NFZ skierowanie nie jest ważne. Razem ze skierowaniem do sanatorium wysyłane są wyniki badań - kliknij po więcej informacji. Fundusz ma miesiąc na decyzję. Jeśli uzna, że takie leczenie nie jest potrzebne, może odrzucić wniosek. Zarówno o zgodzie, jak i sytuacji odmiennej pacjent będzie poinformowany przy pomocy pisma.

Fundusz decyduje, w którym uzdrowisku będzie leczył się pacjent, (np. choroby układu oddechowego leczy m.in. sanatorium Kołobrzeg), ustala również datę. Problemem są długie listy oczekujących. Może mieć miejsce sytuacja, że skończy się termin skierowania, a pacjent nadal nie dostanie miejsca. Wówczas lekarz ponownie sprawdza, czy leczenie sanatoryjne jest nadal potrzebne - . Kolejka nie obowiązuje w przypadku kombatantów, zasłużonych dawców krwi i narządów czy weterani, którzy zostali poszkodowani. Warto wiedzieć, że taki pobyt nie jest w pełni darmowy.

Takie udogodnienie posiadają jedynie dzieci i młodzież do 18 roku życia, osoby do 26 roku życia, uczące się, ludzie ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz takie, które mają rentę rodzinną. Pozostali pacjenci opłacają dojazd i pewną część kosztów za jedzenie (pizza lubin) oraz nocleg. Okres od 1 maja do 30 września jest bardziej kosztowny. Z sanatorium można
morze
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
korzystać nie częściej niż raz na 1,5 roku.

Wyjazdy do sanatorium może stać się trudnym zadaniem, na pobyt oczekujemy naprawdę długo, w dodatku może się okazać, że skierowanie nie jest już ważne i proces wymaga powtórzenia. Dodatkowo za część pobytu należy zapłacić, co może sprawić, że niektórzy po prostu nie będą mogli sobie na to pozwolić. Sanatorium może być jednakże zbawienny i momentami naprawdę warto poczekać trochę dłużej. Zdrowie powinno być dla nas zawsze najważniejsze i warto o nie walczyć. Zdrowie ciała to także zdrowie ducha, co naprawdę należy zapamiętać.