• Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_links() (line 1785 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Jak dobrać właściwy lek przeciwbólowy np. zęba?

on Mar 28, 2023
Gdy boli nas przykładowo ząb czy też kręgosłup, przeważnie od razu bierzemy pierwszą lepszą tabletkę na uśmierzenie bólu. Zazwyczaj także nie sprawdzamy, jakie dokładnie zażywamy tabletki oraz jaki mają one skład.

lek

To wielokrotnie występujący błąd, który jest bardzo niebezpieczny.

Należy mieć świadomość, że tabletki przeciwbólowe, należy brać dopiero w momencie, gdy odczuwamy już jakiś ból. W żadnym przypadku nie możemy ich zażywać prewencyjnie. Zażywany lek musi być dobrany do danej dolegliwości. Bardzo istotne jest także, aby przeczytać ulotkę informacyjną mieszczącą się w pudełku. Dowiemy się wtedy, jaka jest dopuszczalna dawka. Połknięcie większej liczby pastylek na pewno ani nie pospieszy działania leku, ani także nie poprawi jego efektywności. Wręcz odwrotnie: to wtedy mogą wystąpić możliwe efekty uboczne. Jednym z zazwyczaj występujących rodzajów bólu jest ból zęba. Jest on też niezwykle uciążliwy. Wynika on z powodu rozwijającego się stanu zapalnego. Trzeba wtedy koniecznie pójść do dentysty, lek przeciwbólowy można zażyć jedynie doraźnie. Tylko wybrane lekarstwa (te posiadające ibuprofen) mają dodatkowo działanie przeciwzapalne.

Jak polubić gotowanie?
Author: ZM Pekpol
Source: ZM Pekpol

W przypadku kobiet dodatkowo mogłyby występować bóle związane z miesiączką. W takiej sytuacji najskuteczniejszym lekarstwem, aby zmniejszyć ból są leki, które posiadają paracetamol. Powinno się natomiast unikać wtedy preparatów, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, gdyż taki składnik mógłby nasilić krwawienie.

Na wspomniany składnik należy także zwracać uwagę, gdy bierzemy lek (zobacz acti globin) na ból kręgosłupa czy stawów. W takim przypadku można by zażywać tabletki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, jednak nie można przekraczać zalecanej dawki.