Gdy zmagasz się z problemem zeza, masz okazję decydować się na zabieg i pozbyć się zaburzeń

on Mar 28, 2023
Zez jest bardzo przykrą oraz kłopotliwą chorobą. Polega ona na nierównomiernym ułożeniu gałek ocznych, co skutkuje nie tylko nieestetycznym mankamentem, ale też wieloma poważnymi nieprawidłowościami widzenia. W związku z poważnym przebiegiem choroby zezowej niektórym pacjentom rekomenduje się operację zeza.

Author: Jimmy Baikovicius
Korekta zeza możliwa w dowolnym wieku

Utarło się przekonanie, że operacji zeza poddaje się tylko młode osoby oraz maluchy, jednak nie jest to prawdą. Korekta zeza zostaje przeprowadzana na pacjentach w różnym wieku i mają okazję się jej poddawać również osoby dojrzałe, które przez wiele lat zmagały się z problemem zeza. Warto pamiętać, że współczesna medycyna bardzo znacząco się rozwinęła i ulepszyła, co pozwala wykorzystywać nowoczesne narzędzia w leczeniu i operowaniu zeza. Oczywiście możliwość wykonania korekty zeza bywa uzależniona od kondycji potencjalnego pacjenta oraz licznych czynników. Trzeba wspomnieć, że operacja zeza przeprowadzona u dorosłej osoby, potrafi skutkować podwójnym widzeniem.

Jak wygląda korekta zeza?

Operacja zeza okazuje się naprawdę poważnym zabiegiem, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Tok oraz czas operacji w dużej mierze uzależniony bywa od poziomu nieprawidłowości, ale w większości przypadków trwa do godziny czasu. Operacje zeza - innowacyjne operacje zeza - są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W wypadku, kiedy zauważa się u siebie taką konieczność lub zauważa niepokojące symptomy u swego dziecka, warto zgłosić się do strabologa, czyli lekarza od leczenia zeza. Lekarz polski lekarz przeprowadza niezbędne testy i podejmuje decyzje o potrzebie ewentualnej operacji.

Badania wzroku u okulisty
Author: iStock
Source: iStock
Nie warto zmagać się z nieprawidłowościami

W dawnych czasach schorzenie zeza traktowano niezupełnie poważnie oraz uznawało się za niedoskonałość urody. Na szczęście dzisiaj to się znacznie zmieniło i choroba zezowa bywa z sukcesem leczona. Stwierdzono, że wiąże się ona z trudnymi schorzeniami oraz licznymi niedogodnościami łączącymi się z widzeniem i operacja zeza pomaga podnieść komfort życia, jak też pozbyć się kompleksów związanych z mankamentem. W sytuacji, gdy zmaga się z zezem albo stwierdza taką nieprawidłowość u dziecka, należy jak najszybciej znaleźć odpowiednią klinikę oraz skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje wszystkie wątpliwości, jak też zadysponuje najlepsze leczenie.