Główne zagrożenia jakie wynikają ze zbyt wysokiego ciśnienia, parę sposobów jego profilaktyki.

on Mar 28, 2023
Choroby układu krążenia i serca od dziesięcioleci zbierają tragiczne żniwo. Ocenia się, że rosnąca liczba zgonów spowodowanych jest właśnie ze strony takich schorzeń, a wszystko jest spowodowane zmianami, jakie zaszły w życiu naszego społeczeństwa w kilku ostatnich dekadach. Praca na siedząco, brak odpowiedniej ilości ruchu i nieodpowiednie odżywianie mają ogromny wpływ na stan naszego serca.

Pigułki
Author: Global Panorama
A w praktyce coraz więcej dorosłych unika zarówno właściwego odżywiania, jak również ruchu fizycznego, i stają się oni pacjentami na oddziałach kardiologicznych. Ważna będzie również kwestia profilaktyki, w naszym kraju niestety będącej na tragicznym poziomie, a co się z tym wiąże, świadomości samych ludzi. O ile nikt nie będzie w stanie samodzielnie wykonać sobie EKG czy echo serca, to już ciśnienie można szybko i bezboleśnie zmierzyć w domowych warunkach, wystarczy tylko zakupić za niewielkie pieniądze ciśnieniomierz. I niestety nawet tej prostej czynności większość dorosłych nie wykonuje, a w ten sposób można przecież zdiagnozować jedno z głównych schorzeń układu krążenia, to znaczy zbyt duże ciśnienie.

Jak się ocenia, na nadciśnienie choruje w naszym kraju nawet połowa dorosłych ludzi, z czego duża część w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. A jest jest chorobą (polecamy wybielanie zębów kraków) podstępną i niebezpieczną, bo co prawda bezpośrednio nie jest śmiertelna, ale prowadzi do niebezpiecznych chorób serca i układu krążenia. Wielu ludzi niejako przy okazji się dowiaduje, że mają za wysokie ciśnienie, lecz niekiedy nawet ta wiedza nie będzie ich skłaniać do tego, aby odmienić swoje przyzwyczajenia oraz dowiedzieć się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Tu szczegóły: przeczytaj.

tabletki
Author: epSos .de
W początkowej fazie tego schorzenia w zupełności wystarczy zmiananiewłaściwych nawyków. Podstawą, jak przy dużej ilości innych chorób, będzie odpowiednia dieta, opierająca się o większe ilości świeżych warzyw i owoców. Należy zrezygnować z alkoholu, soli i tłuszczów, bo to też są czynniki sprzyjające podnoszeniu ciśnienia, no i na pewno należy zacząć bardziej aktywny styl życia, z jak największą ilością ruchu poza domem.