Do jakiego typu fachowca należy się udać, kiedy mamy kłopot z psychiką? Do psychiatry czy psychologa? Od czego to zależy?

on Jan 5, 2023
Jak czujemy, że nasze życie wymyka się spod kontroli, kiedy nie jesteśmy w stanie już dłużej kontrolować swoich emocji, jak wszystko zdaje się gorsze, i coraz bardziej beznadziejne - z pewnością dobrze w takiej sytuacji odwiedzić lekarza.

Lecz jaki fachowiec będzie dla nas lepszy? Psychiatra czy psycholog?

Niestety, ciągle jest stereotyp, jaki mówi, iż trzeba być bez wątpienia nienormalnym, żeby uczęszczać do psychologa, a co więcej do psychiatry. Samo wypowiedzenie słowa “psychiatra” przy pewnych osobach może spowodować, że nastaje kłopotliwa cisza. Szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego rodzaju przekonanie. To jak najbardziej błędne myślenie. Takie osoby nie widzą tego, iż człowiek nie składa się jedynie z ciała - skóry, kości oraz mięśni, lecz również z psychiki, jaka ma wielki wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie .

Niektórzy ludzie, jak już odważą się pójść do fachowca, nie wiedzą, czy bardziej odpowiedni będzie psychiatra czy psycholog? Psychiatra sprawdź tutaj karolina wróblewska psychiatra praxis poznań ma przygotowanie typowo medyczne, więc ukończył studia medyczne, może przepisywać recepty na różne leki, przykładowo na leki na nerwicę. Wielu takich fachowców jest też psychoterapeutami. Psycholog zaś to człowiek, który skończył studia z psychologii, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takim miejscu, jak poradnia psychologiczna. Nie może przepisywać recept na lekarstwa.

Grupa podczas terapii
Author: Nantes
Source: http://www.nantes.pl
Najlepszą wiedzę na temat tego, jak działa psychika człowieka mają zwłaszcza psychologowie kliniczni, bo znają oni istniejące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy i depresje. Jeżeli możemy coś zasugerować, to z pewnością na początek lepiej skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem zdarzyć tak, iż będziemy uczęszczać do psychiatry, który z chęcią będzie nam przepisywał leki, po jakimś czasie natomiast się od nich uzależnimy. To niebezpieczne i korzystniej tego unikać. Psycholog nie wydaje recept, więc możemy być pewni, iż terapia będzie bez jakichś innych wspomagaczy, na czym z pewnością zyska nasze zdrowie. Na koniec też powinniśmy dodać, że faktycznie nie powinniśmy wstydzić się czy obawiać wizyty u psychologa czy psychiatry. Miejmy na uwadze, że to zwyczajny lekarz. Specjalistę znajdziesz na