You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Czym jest zabieg histeroskopii? Kiedy powinien być przeprowadzany i jak wygląda?

on Sep 3, 2023
Histeroskopia diagnostyczna jest wziernikowaniem macicy, polega na badaniu ginekologicznym, które umożliwia ocenić stan wewnętrznych ścian macicy. Lekarz jest w stanie skierować na histeroskopię, jak badanie ginekologiczne lub USG nie są odpowiednie do zdefiniowania diagnozy. Czym właściwie jest histeroskopia?


Histeroskopia umożliwia na bardzo dokładną ocenę wielkości, liczby, lokalizacji a także charakter zmian patologicznych błony śluzowej, która wyścieła macicę. Fachowiec może zlokalizować nawet niewielkie polipy, mięśniaki a także guzy nowotworowe, a jednocześnie pobrać wycinki żeby zbadać tkanki. Histeroskopia nie jest zbyt długa, ponieważ około pół godziny, bardzo często wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym. Każda kobieta przed zabiegiem musi opróżnić pęcherz.

Jeżeli omawiany temat Cię zaciekawił, kliknij szybko ten świetny link (https://www.fenicja.com/dereniowa12) - przeczytasz tam dużo użytecznych informacji.

Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.

podczas badania
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com
Lekarz na samym początku aplikuje dożylne znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnego przyrządu optycznego nazywanego histeroskopem. Posiada on dwie najważniejsze części. Jedna z nich to rękojeść, drugim około 30-centymetrowa wąska tulejka. Na rękojeści znajdują się pokrętła które sterują dopływem światła oraz dwutlenku węgla, jaki powoduje, że ścianki macicy łagodnie się rozciągają, a niektóre fragmenty błony śluzowej stają się lepiej dostrzegalne (). We wnętrzu tulejki znajdują się przewody które zasilają źródło światła i malutka kamera a także przewód, jaki umożliwia wtłaczanie gazu do macicy. W czasie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, przekazuje on obraz zarejestrowany przez kamerę.


Dzięki temu, gdy manipulujemy przyrządem, specjalista jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy szczegół jamy macicy. Poprzez tulejkę histeroskopu jesteśmy w stanie do niego także wprowadzić mikronarzędza, przykładowo specjalne szczypce, którymi ginekolog może pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Po zabiegu, jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości jesteśmy w stanie najzwyczajniej powrócić do domu. Powinniśmy jednak odpoczywać i nie podejmować żadnego wysiłku, zwłaszcza dźwigania, ponieważ może to wywołać krwawienie z dróg rodnych. Zbieg jak najbardziej przeprowadza ginekolog, powinniśmy wybrać specjalistę jak ginekolog Bielsko-Biała (). To gwarancja, iż tego typu zabieg będzie przeprowadzony w pełni fachowo.