You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Co to jest siatkówka oka i na jakiego rodzaju schorzenia jest ona narażona?

on May 19, 2023
Najważniejszą częścią oka jest siatkówka. To właśnie dzięki niej możemy widzieć otaczający nas świat. Składa się ona z wielu milionów czopków oraz pręcików, zatem komórek nerwowych. To one umożliwiają odbiór sygnałów świetlnych, które przy pomocy nerwu wzrokowego przekazywane są do mózgu, w którym powstaje obraz.




lekarze
Author: Javier Romero Otero
Source: http://www.flickr.com


Śpij dobrze i wstań wypoczęta
Author: Tempur
Source: Tempur


Niestety siatkówka oka, podobnie jak wszystkie odmienne ludzkie organy, jest podatna na różnorodnego rodzaju schorzenia, których objawami są zaburzenia widzianego obrazu. Zazwyczaj występujące choroby siatkówki oka to między innymi AMD, zatem zwyrodnienie plamki żółtej, która jest chorobą niedużego obszaru centralnej części siatkówki, która odpowiada za dostrzeganie detali na środku pola widzenia. Kolejną chorobą takiej części narządu wzroku jest odwarstwienie siatkówki. Choroba ta polega na oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki, zatem części, która znajduje się wprost pod siatkówką. Schorzenie to może powodować upośledzenie wzroku i mogłaby nawet być przyczyną pojawienia się ślepoty. Jeszcze inną dolegliwością, która może tyczyć się siatkówki oka jest otwór plamki. Ona także tyczy się centralnej, zatem najważniejszej części siatkówki. Polega ona na powstaniu w siatkówce ubytku.


Błona nasiatkówkowa to choroba, która polega na wytworzeniu śluzówki, która pojawia się w centralnej części siatkówki. Taka choroba mogłaby wywoływać wykrzywienie obrazu lub sukcesywne pogarszanie się widzenia. Do kolejnych dolegliwości siatkówki oka należy poza tym zaliczyć retinopatię cukrzycową i retinopatię nadciśnieniową. Obydwie związane są z uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz są wywołane odpowiednio problemami z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.




Negatywne zmiany w widzeniu rozwijają się razem z rozwojem konkretnych dolegliwości. Retinopatia cukrzycowa jest najczęściej spotykaną dolegliwością gałek ocznych. Zmiany te można by wykryć tylko za pomocą badania (zobacz koniecznie - agaroza) okulistycznego.