Borykasz się z problemami ze wzrokiem? Może nadeszła najlepsza pora na odpowiedni zabieg?

on Mar 28, 2023
Oko jest jednym z najistotniejszych ludzkich narządów. Pomaga nam widzieć piękny świat, poznawać otoczenie zmysłem wzroku, radować się pięknymi przedmiotami i wygodnie wypełniać zwykłe obowiązki. Kiedy pojawiają się komplikacje zdrowotne związane z oczyma, funkcjonalność człowieka znacząco się zmniejsza oraz staje się przyczyną dyskomfortu. Dlatego, kiedy miewamy do czynienia z jakimikolwiek zaburzeniami wzroku, nie należy czekać na rozwój choroby i lepiej od razu zgłosić się do specjalisty.

operacja okulistyczna
Author: Department of Foreign Affairs and Trade
Masz zaćmę? Zdecyduj się na zabieg!

Tytułem zaćmy określa się schorzenie soczewki oka, które może polegać nierzadko naturalnym procesie starzenia i jej zmętnienia. Poprzez zmętniałą soczewkę światło nie jest w stanie dotrzeć do siatkówki oka i przez to postrzegany obraz staje się przymglony i pozbawiony wyrazistości. Jest to wada, jakiej nie można naprawić z zastosowaniem okularów czy soczewek, więc optymalną opcją okazuje się operacja zaćmy. Polega ona na zdjęciu mętnej soczewki i wstawieniu na jej miejscu sztucznej soczewki (optegra.com.pl/Zabiegi/Choroby-oczu/Zacma/Co-to-jest-zacma). Rzeczona korekta znacznie polepsza komfort widzenia, jak również całego życia.

Refrakcja - o co tutaj chodzi?

O wadach refrakcji oka mawia się, gdy mają miejsce zaburzenia w załamywaniu promieni świetlnych przechodzących przez poszczególne struktury narządu oka. Wyróżnia się trzy główne wady refrakcji czyli krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. W sytuacji, jeżeli zauważa się u siebie którąś ze wspomnianych nieprawidłowości, warto udać się do kliniki okulistycznej, gdzie zostanie zrobione pełne badanie mające za zadanie wykazać, z jaką wadą ma się do czynienia. Korekcja refrakcji czyli inaczej mówiąc wad wzroku jest teraz bardzo dokładna i nowoczesna, gdyż z powodzeniem stosuje się laserowe korekty wzroku (zobacz więcej - laserowa korekcja wzroku zabrze) - szczegółowe informacje.

badanie okulistyczne
Author: MilitaryHealth
Bez wzroku nie można funkcjonować!

Prawidłowe działanie narządu oka okazuje się istotne dla możności optymalnego funkcjonowania podczas zwyczajnych obowiązków, jak też bardzo ważne dla bezpieczeństwa pacjenta. Przez to kiedy jedynie zauważa się u siebie jakieś nieprawidłowości, lepiej niezwłocznie skonsultować je z okulistą oraz podjąć leczenie, tym sposobem zatrzymując postęp wad. Nie powinno się bagatelizować znaczenia zabiegów okulistycznych, ponieważ można sobie znacząco zaszkodzić.