Zdrowie dziecka: metody wspierania rozwoju oraz rehabilitacji maluchów

on Sep 4, 2023
Dziecko już od pierwszych chwil swoje przyjścia na świat powinno uczyć się właściwego odbierania bodźców z otoczenia i prawidłowych mechanizmów ruchowych. Stąd ogromna popularność spotkań z integracji sensorycznej oraz terapii metodą Bobath.

Nieprawidłowości sensoryczne
dziecko bawiące się maskotką
Author: Thomás
mogą skutkować trudnościami w funkcjonowaniu dziecka, w tym wywoływać problemy emocjonalne, społeczne, lub ortopeda częstochowa trudności z nauką. Aby wesprzeć dziecko w osiągnięciu zdolności do odczuwania i rozumienia informacji dostarczanych przez zmysły warto udać się na zajęcia z integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to właściwa organizacja wrażeń sensorycznych, pochodzących ze zmysłów. Zajęcia z owej tematyki pozwalają dziecku w adekwatnym i sprawnym reagowaniu na wymogi otoczenia, w postaci ruchowej czy też myślowej. Integracja sensoryczna wpływa na rozwinięcie danych umiejętności w dalszych etapach życia dziecka. Jeśli zatem interesuje nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa oferuje kilka miejsc, w których dzieci mają okazję współpracować z certyfikowanym terapeutą.

Natomiast metoda Bobath została stworzona w Londynie przez parę Bobathów. Na początku małżeństwo oddawało się pracy z dorosłymi, którzy doznali uszkodzeń mózgu w czasie II wojny światowej, natomiast z czasem Bobathowie zaczęli ćwiczyć z dziećmi. Warto sprawdzić: . Zawsze w tej pracy pasjonowało ich wprowadzanie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli badać patologiczny rozkład napięcia mięśni, poszukując jednocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zaciekawiona owymi badaniami lekarka Elizabeth Kong zaprosiła do współpracy fizjoterapeutkę M. Quinton, by wspólnie w Szwajcarii stworzyć zespół specjalistów ćwiczących z maluchami z rozmaitymi problemami ruchowymi. Te dwie panie zrewolucjonizowały rozumienie prawidłowego rozwoju niemowląt, tworząc terapię, w której dziecko uczy się prawidłowych mechanizmów odruchu postawy. Tę właśnie terapię
dziecko
Author: MichaelaPhotos.
nazwały NEURODEVELOPMENT THERAPY - BOBATH.

Metoda NDT opiera sią na głębokim rozumieniu prawidłowego rozwoju ruchowego niemowlęcia i obecnie praktykowana jest także w naszym kraju. Metoda Bobath dla dzieci w Warszawie to spotkania, w czasie których terapeuta wychamowuje patologiczne wzorce ruchowe oraz uczy prawidłowych, reguluje napięcia mięśni. Niesamowicie ważne jest tu indywidualne podejście terapeuty do małego pacjenta. Metoda Bobath dla dzieci w w Warszawie daje szansę prowadzić ruch tak długo, póki dziecko samodzielnie nie przejmie ruchu najbardziej zbliżonego do prawidłowego oraz wyuczony ruch zautomatyzuje w funkcję.