Profilaktyka i leczenie chorób oczu, znaczenie systematycznych badań u dobrego lekarza.

on Mar 12, 2022
Wzrok to podstawowy zmysł, którego używa człowiek, właśnie przy jego pomocy dociera do mózgu największa ilość informacji. Organem, jaki odpowiada za widzenie są oczy, obraz z nich jest przetwarzany na impulsy przesyłane do mózgu. Utrata wzroku jest dla każdego ogromną tragedią, bo będą oni się wtedy musieli nauczyć życia bez możliwości widzenia świata, a to wcale łatwe nie jest. Wzrok może zostać uszkodzony w wyniku różnych sytuacji.
gabinet okulistyczny
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Mogą to być wypadki, podczas jakich w wyniku działania czynników mechanicznych albo chemicznych może nastąpić nieodwracalne oka, a w końcowym efekcie strata wzroku. Często problemy ze wzrokiem mogą także wystąpić przy różnych chorobach, wiele z nich nie leczonych w należyty sposób także może się przyczynić do dużej utraty widzenia. Z pewnością nie pomaga w tym obecny styl życia, przebywanie przez cały dzień przed ekranami komputerów i telewizorów. Wzrok człowieka nie jest przyzwyczajony do jednostajnego patrzenia się w jeden punkt, więc długie przesiadywanie przed ekranem raczej mu nie będzie służyło.

ilustracja: budowa oka
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
W przypadku jakichkolwiek problemów z oczami trzeba podjąć leczenie u specjalisty. Leczeniem chorób oczu będą się zajmowali okuliści Cieszyn (szczegółowo: okuliście w mieście Cieszyn), wizyta u tych specjalistów nie będzie wymagać skierowania od lekarza ogólnego, lecz niestety jak to z obecnym leczeniem jest, niekiedy trzeba dłużej czekać na termin. W czasie badania u okulisty w pierwszej kolejności badany jest wzrok, to podstawowe badanie może dać lekarzowi wiedzę na temat pacjenta.

W razie konieczności robione są dodatkowe badania, przykładowo dna oka, dzięki jakim można wykryć już na wczesnych etapach sporo chorób które mogą mieć za jakiś czas przykre następstwa. Jeśli podczas badań wyjdzie jakaś wada, to często niezbędne jest zakupienie okularów lub szkieł kontaktowych do noszenia.

Dobrze dopasowane mogą praktycznie zatrzymać jej pogłębianie się, lecz należy je regularnie nosić i systematycznie sprawdzać stan wzroku. Jest zalecane, aby każdy przynajmniej raz na rok sprawdzał kontrolnie swój wzrok (czytaj dalej) w celu wykrycia jakiś problemów.